کوکی

کوکی

کوکی

فروشگاه کوکی

کوکی به چه معنا است؟ این سوالیست که شاید ذهن اغلب کاربران ما رو به خودش مشغول کرده باشد. گاها” پیش میاد که در مقابل چندین معنای مختلف “کوکی” از خودتون پرسیدید که نام “فروشگاه کوکی” از کدام یک از این معانی گرفته شده است؟ چرا برند “کوکی” برای این خدمات برگزیده شده است؟ “کوکی” چه خدماتی ارائه میکند؟ در ادامه سعی شده تصویر روشنی از “کوکی” و دلایل انتخاب این نام برای “فروشگاه کوکی” ارائه می گردد.

کوکی (KOKI) 

همه ما در گذشته وسایل کوکی زیادی رو دیده ایم و حتی استفاده کرده ایم. اگر چه با ورود انواع باطری ها و استفاده آنها در ساعتها و اسباب بازیها، امروز کمتر ساعتهای کوکی و اسباب بازی هایی نظیر ماشین و عروسک کوکی رو می بینیم، ولی همچنان با کمی جستجوی بیشتر شاید بتوانیم در بعضی از فروشگاهها اینگونه وسایل رو پیدا کنیم.

در واقع قبلا برای به حرکت در آوردن عقربه ساعتها و برخی اسباب بازیهای خاص از انرژی ذخیره شده در فنرها استفاده می شد. به این ترتیب که بوسیله چرخاندن یک آچار مخصوص (که مشخصه بارز وسایل کوکی بود) انرژی جنبشی در فنر ذخیره می شد و به تدریج بوسیله مکانیزم های مکانیکی مربوطه از انرژی ذخیره شده در فنر برای انجام عملی خاص استفاده می شد. بطور مثال در یک ساعت باعث چرخش چرخ دنده ها و نهایتا” عقربه ساعت می شد و یا در برخی اسباب بازیها باعث به حرکت در آمدن دست و پای عروسک کوکی یا ماشین کوکی می شد.

به عمل چرخاندن و آماده سازی فنر برای اعمال نیرو “کوک کردن” گفته می شد و البته وسیله هایی هم که با این روش (ذخیره سازی و استفاده از انرژی مکانیکی) کار می کردند وسایل کوکی می گفتند.

از اصطلاح کوک بودن در فرهنگ کوچه بازاری قدیم هم به شکل تمثیل استفاده می شد. مثلا” در احوال پرسی ها گفته می شد: “کیفت کوکه؟” یعنی اینکه “سرحال و پرانرژی هستی؟”  و یا اینکه “کوک کوکی؟” و منظور این بود که “کاملا شاد و سر حال هستی؟”

فروشگاه کالای کودک کوکی هم با توجه به اینکه هدف خود را ارائه خدمات کامل در زمینه کالاها و مایحتاج کودکان و نوجوانان عزیز قرار داده این نام آشنا و نوستالژیک را برای خود برگزیده است. کوکی به معنای کوک بودن و وسایل و اسباب بازی های کودکانه کوکی، در واقع نامی بسیار آشنا و دوست داشتنی برای والدین گرامی و یاآور دوران جذاب و پر شور و هیجان کوکی ایشان می باشد.

کوکی (Cookie)

این معنای کوکی اخیرا برای برخی خوراکیها مثل کلوچه های لذیذ و خوشمزه خطه سر سبز گیلان بکار می رود و یادآور سوغات شهرهای شمالی ایران می باشد. جالب است بدانید این معنای کوکی یک اصطلاح در علم فناوری اطلاعات نیز می باشد. کوکی اچ تی پی تی به معنی بسته ای حاوی اطلاعات است که توسط وب سایت به مرورگر ارسال می گردد.

از انجایکه فروشگاه کوکی یک فروشگاه آنلاین بوده و ارائه خدمات خود را بر بستر وب انجام می دهد این معنای “کوکی” نیز معنایی مرتبط با برند فروشگاه کوکی است.

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

بالا