شارژي

شارژی

شارژی (Charging Devices)

کوکی

شارژی کلمه ای که امروزه بیش از پیش می شنویم، این کلمه را با ترکیبات آشنا و متنوعی نظیر گوشی شارژی، ماشین شارژی، خودروی شارژی، موتور شارژی، جاروی شارژی، چراغ شارژی، ابزارهای شارژی و غیره با گوش ما آشناست.

تعریف (شارژی)

شارژی به معنی وسیله ای برقی که با داشتن یک یا چند باطری قابل شارژ، انرژی مورد نیاز خود را جهت انجام عملکرد مورد انتظار ذخیره و در زمان عملکرد از انرژی الکتریکی ذخیره شده استفاده نموده و نیازی به اتصال مستقیم به شبکه برق ندارد.

به جرات می توان گفت که این وسیله پیش پا افتاده (باطری شارژی) تاثیر فوق العاده ای در زندگی روزمره ما داشته و دارد. اگر دور و بر خود را نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم در محاصره ایزارها و وسایل مختلف شارژی خود هستیم و زندگی ما وابستگی عجیبی به این نوع وسایل دارد.

باطری های شارژی (Rechargeable battery)

باتری

باطری یا پیل های شارژی به نوعی از باطری ها گفته می شود که برای ذخیره سازی انرژی الکتریکی بکار برده شده و بدین منظور دارای ساختاری مشابه با باطری های یکبار مصرف بوده و هر باتري داراي 2الكترود است: يك آند (Anode) و يك كاتد (Cathode).

در يك باتري شيميايي معمولي، آند (كه عموما متشكل از تركيب فلزي روي است) توسط يك فرآيند شيميايي اكسيده شده، موجب جاري شدن الكترون‌هاي آزاد در محيط الكتروليت باتري و به‌سمت قطب منفي آن مي‌شود (تجزيه به يون يا در اصطلاح يونيزه كردن).

باتري قابل شارژ در صورت معكوس شدن جريان الكترون‌ها، قادر است انرژي را ذخيره كند، به اين دليل كه واكنش شيميايي اكسيداسيون مي‌تواند با به‌كار بردن الكتريسيته معكوس شود.

نکات مهم برای طول عمر باطری های شارژی

شارژی-باتری

رایجترین باطری شارژی باطریهای لیتیوم یونی می باشند. این باطری ها در وسایلی مانند موبایل، تبلت، لب تاپ، دوربینها و ماشین شارژی و غیره استفاده می شوند و طول عمر و کیفیت آنها اهمیت فراوانی برای کاربران این وسایل دارد. این سوال همیشه مطرح است که چگونه می توان با استفاده درست حداکثر استفاده از این باطری ها را داشت؟

  1. برای چند بار اول استفاده از باطری اجازه دهیم باطری به مدت 16 ساعت در شارژ باقی بماند و تا تخلیه کامل از دستگاه استفاده کنیم.
  2. عدم تخلیه کامل شارژ باطری بطور مداوم، اگر چه تخلیه کامل باطری هر 3 ماه یکبار توصیه می شود ولی در طول مدت استفاده از باطری نباید شارژ باطری کاملا تخلیه شود.
  3. نگهداری باطری در گرمای بیش از 34 درجه به مدت طولانی طول عمر باطری را کاهش می دهد. بهترین دما برای باطری 20 درجه سانتیگراد می باشد.
  4. در موقع استفاده حتما باطری را از برق شهری جا کنید تا در اثر گرمای زیاد آسب نبیند.
  5. اگر برای مدت طولانی نمی خواهید باطری را استفاده کنید، آن را با 40 درصد شارژ و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد لطفا در صورت تمایل برای به اشتراک گذاری آن از کلید های شبکه های اجتماعی در بالا و پایین صفحه استفاده فرمایید.

ضمنا” برای انتخاب ماشین شارژی های فروشگاه کوکی با 12 ماه گارانتی کلیک کنید.

تگ ها :

مطالب مرتبط

ماشین شارژی ارزان
ماشین شارژی دست دوم
قیمت ماشین شارژی
قیمت ماشین شارژی کوکی

دیدگاهی بنویسید

بالا