روش تنظيم طبق عوض كن دوچرخه

فروشگاه کالای کودک کوکی

دوستانی که در تنظیم طبق عوض کن (دنده) دوچرخه به مشکل خوردن می تونن به سادگی با انجام چهار مرحله زیر طبق عوض کن دوچرخه رو بطور حرفه ای تنظیم کنن:

مرحله اول:  تنظیم ارتفاع طبق عوض کن دوچرخه

ارتفاع زیاد طبق عوض کن دوچرخه: مشکل در تعویض دنده

ارتفاع کم  طبق عوض کن دوچرخه: برخورد به سینی های طبق

ارتفاع مناسب طبق عوض کن: 1 الی 2 میلیمتر از سینی بزرگ

 

روش تنظیم ارتفاع: طبق عوض کن را روی سینی وسط قرار دهید و پیچ آن را شل کنید، کشش سیم شیفتر را نیز با چرخاندن آن در جهت عقربه های ساعت شل کنید.

سپس با قراردادن یک فیلر 2 میلیمتری (اگر ندارید از یک سکه استفاده کنید)ارتفاع طبق عوض کن را نسبت به سینی وسط تنظیم و پیچ های آن را محکم کنید.

 

 مرحله دوم: تنظیم زاویه طبق عوض کن دوچرخه

 

 

برای اینکار ابتدا دنده (زنجیر) دوچرخه را روی بزرگترین خودرو و کوچکترین سینی طبق قرار دهید، در این حالت زنجیر و طبق عوض کن تقریبا باید موازی باشند و سینی طبق و طبق عوض کن باید کاملا موازی باشند.

 

مرحله سوم: تنظیم رنج حرکت بالا و پایین طبق عوض کن دوچرخه

برای اینکار از دو پیچ روی طبق عوض کن استفاده میکنیم با یکی رنج بالا و با دیگری رنج پایین تنظیم می شود.

تنظيم  رنج پايين حرکت طبق عوض کن دوچرخه:

ابتدا دنده (زنجیر) دوچرخه را روی بزرگترین خودرو و کوچکترین سینی طبق قرار دهید و پیچ کشش شیفتر رو در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا سیم شیفتر کاملا شل شود. بطور عمودی از بالا فاصله بین زنجیر و دیواره طبق رو چک میکنیم، فاصله باید حداقل ممکن (حدود 1 میلیمتر) باشد بدون ایجاد سایش، اگر سایش داشت  پیچ رنج پایینی رو به ارامی خلاف عقربه ساعت بچرخونید  و اگر فاصله خیلی زیاد بود پیچ رو برعکس بچرخونید.

تنظيم  رنج بالا حرکت طبق عوض کن دوچرخه:

ابتدا دنده (زنجیر) دوچرخه را روی کوچکترین خودرو و بزرگترین سینی طبق قرار دهید و پیچ کشش شیفتر رو در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید تا سیم شیفتر کاملا سفت شود، تو این حالت فاصله باید حداقل ممکن باشه و برای تنظیم پیچ مربوطه رو به ارومی بچرخونید تا فاصله 1 میلیمتری ایجاد بشه.

 

مرحله چهارم: تنظیم کشش سیم طبق عوض کن دوچرخه

طبق روی کوچکترین سینی قرار بدید کشش سیم رو با دست چک میکنید کشش سیم نباید زیاد سفت و یا خیلی شل باشد. سپس از سینی کوچک به سینی بزرگ تعویض می کنیم اگر براحتی تعویض شد که کشش مناسب است اگر نه با پیچ شیفتر انرا محکم می کنیم تا کار تعویض دنده براحتی انجام شود. بالعکس اگر تعویض سینی از بزرگ به کوچک درست انجام نشد باید کشش سیم را کم کنیم اینکار صرفا با سعی و خطا به نتیجه مطلوب می رسد.

آموزش ویدیویی:

 

 

دیدن تمام دوچرخه ها: کانال تلگرام:

 

مطالب مرتبط

دوچرخه قناری
تنظیم زین
رایج شدن دوچرخه سواری بین زنان و مردان
دوچرخه ارگونومیک

1 نظرات

  1. پاسخ

    خیلی ممنون از مطلب مفیدتان.بسیار کمک کرد

دیدگاهی بنویسید

بالا